Už 2.júna sa v Bardejove na Radničnom námestí uskutoční po prvýkrát Festival Bardejovského medu!

Bardejovský med patrí k najchutnejším a nepochybne k najlepším na svete, čo potvrdzuje mnoho ocenení získaných každoročne na súťažiach v rámci celého sveta. Vďaka vzácnym ľuďom robí naše mesto ešte viac výnimočným a jedinečným. Pochádza zo zemepisnej oblasti, ktorá je charakteristická súvislými porastmi jedlí a vlhkým a chladnejším podnebím. Všetky tieto ukazovatele vytvárajú vhodné podmienky voškám, ktoré sú hlavným producentom medovice. Vošky sa živia cicaním šťavy z vetvičiek jedlí, alebo listov iných stromov. Niektoré zložky, ktoré ich metabolizmus nedokáže zo šťavy spracovať, vylúčia v podobe sladkých kvapiek. Práve tieto kvapky sú hlavnou zložkou pri tvorbe medu so špecifickou chuťou a hustou konzistenciou, ktorý nielen výborne chutí, ale má aj preukázateľne pozitívne účinky na ľudské zdravie.

V spolupráci s Úradom priemyselného vlastníctva SR prešiel Bardejovský med zložitým zápisným procesom na národnej úrovni a následne bola žiadosť o zápis chráneného označenia pôvodu zaslaná Európskej komisii. Európska komisia žiadosť schválila a od 30. 9. 2022 patrí Bardejovský med do rodiny chránených označení pôvodu a zemepisných označení, vďaka čomu sa svojou kvalitou a špecifickosťou zaradil k takým produktom, akými sú napríklad syr Roquefort či vína zo svetoznámej oblasti Bordeaux. Získané označenie uľahčí producentom expanziu na zahraničné trhy a pre spotrebiteľov je zárukou kvality, ktorá sa v čase nemení.

Na oslavu tohto bardejovského unikátu sme sa rozhodli v tohto roku po prvýkrát zorganizovať 2.júna 2023 Festival Bardejovského medu. Hlavnými organizátormi sú Občianske združenie Bardejovský med a Mesto Bardejov. Súčasťou tohto celodňového podujatia budú rôzne aktivity pre malých aj veľkých. Dopoludnie bude orientované pre detských návštevníkov a školy. V rámci animačných aktivít sa deti dozvedia zaujímavé informácie o mede a včelách, nebude chýbať hry, súťaže ani ochutnávka medu. Popoludnie bude patriť slávnostnému otvoreniu prvého ročníka festivalu, ktoré prebehne za účasti zástupcov Úradu priemyselného vlastníctva SR. Až do večera bude následne pokračovať kultúrnym programom, na ktorom sa predstavia umelci z Bardejova. Pre návštevníkov budú k dispozícií stánky s rôznymi včelími produktmi ale aj gastronomickými pochúťkami s medovou tematikou. Veríme, že toto podujatie Bardejovčanov zaujme a Festival bardejovského medu sa stane každoročný podujatím, typickým pre náš región. A úplne jedinečným v rámci celého Slovenska. Novou tradíciou, ktorá zaujme obyvateľov z mesta a neskôr aj zo širokého okolia. Naši medári si to zaslúžia. Med je vzácny dar a tento dar si chceme spoločne uctiť a priblížiť všetkým, ktorí o to prejavia záujem. Tešíme sa na vás. Francúzske vína sú jedinečné, svetovo známe, reprezentujú mnohé regióny a takým je pre nás bardejovský med.

MEDOVÝ FESTIVAL PLAGÁT

349805309 243851034918778 32286033087087014 n

V rámci Medzinárodného dňa detí si aj tento rok pripravili žiaci z Helen Doron English Bardejov kurzov angličtiny vystúpenie, ktoré sa bude konať 1.6.2023 o 16:30 priamo na Radničnom námestí. Príďte si spoločne zaspievať a zahrať sa po anglicky s Kangi, Joey a dráčikom Ohniváčikom.

plagat mdd

Srdečne Vás pozývame na otvorenie novej výstavy pod názvom W DRODZE DO TESCO, ktorej autorom je poľský maliar Adam Faglio. Vernisáž sa uskutoční 3. júna 2023 (sobota) o 16:00 hod. v Galérii Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24 v Bardejove.

Tešíme sa na stretnutie s vami!

pozvanka

Spojená škola, Pod papierňou, Bardejov Vás pri príležitosti 60. výročia založenia školy pozýva na výstavu pod názvom ŽIVOT V POHYBE - POHYB V ČASE. Slávnostné otvorenie sa bude konať 10. mája 2023 o 10:00 hod. v priestoroch Galérie Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24 v Bardejove.

Verejnosť si ju môže prísť pozrieť do 2.6.2023. Tešíme sa na Vás!

pozvánka návrh TAG

Kultúrne a turistické centrum Bardejov v spolupráci s Agentúrou LinART Vás srdečne pozývajú na prvú BARDEJOVSKÚ BURZU STAROŽITNOSTÍ A KURIOZÍT 2023, ktorá sa uskutoční v nedeľu 7.mája 2023 od 10:00 - 16:00 hod. na Radničnom námestí. Burzy budú pokračovať aj počas nasledujúcich mesiacov - júl, august, september, október. Každú druhú nedeľu, vždy v čase od 10:00 - 16:00 hod.

Burza starožitností a kuriozít je v mnohých mestách po Slovensku tradičným podujatím, ktoré má niekoľko ročnú históriu. Veríme, že potešíme obyvateľov aj takouto príležitosťou, pri ktorej si priaznivci a návštevníci burzy budú môcť predať, kúpiť či vymeniť rôzne starožitnosti a zaujímavosti.

plagát 2

© 2018 / Kultúrno - turistické centrum Bardejov / Poľsko - slovenský dom / TIK Bardejov / TIK BJ Kúpele / Pamätník Holokaustu / Osobné údaje

MG