Posledné aprílové popoludnie sa v Bardejove už tradične spája s podujatím Otváranie fontán. Do priestorov v okolí fontány sa počas tohto sviatočného nedeľného popoludnia zišlo vyše dvetisíc obyvateľov a návštevníkov Bardejova, ktorí sa spoločne tešili na sviatočnú chvíľu, ktorá znovu oživí nádhernú fontánu v Promenádnom parku. Dôležitú úlohu pri odomknutí fontány má každý rok Dráčik Ohniváčik a už pravidelne mu pri tom pomáha aj nový maskot, ktorý sa z rozprávkovej megakraslice každý rok objaví.

Najväčšiu ručne maľovanú kraslicu tento rok vyzdobili žiaci a pedagógovia Spojenej školy, Pod papierňou. Niekoľko týždňov svojou krásou zdobila Radničné námestie, no a nakoniec sa z nej objavil kráľ HOBARD, nový maskot športového klubu Mládež HC 46 Bardejov. Jeho športoví kamaráti ho slávnostne predstavili Bardejovčanom a potom spoločne s Ohniváčikom a Dračicou Plamienkou otvorili fontánu. Záver podujatia patril lampiónovému sprievodu a bubeníckej show Batida.

Viac foto: https://ibardejov.sk/otvaranie-fontan/

20230430 191739

Včerajším dňom sa priestory našej galérie zaplnili jedinečnými akvarelmi z tvorby poľského umelca Michal Suffczynski, ktorý svoju tvorbu prezentuje na Slovensku prvý krát. Vernisáž k výstave AKVARELY sa uskutočnila dňa 17.4.2023 v Galérii Poľsko-slovenského domu. Prítomnosťou na vernisáži nás milo potešili aj pravidelné účastníčky (Natalia Studenkova, Olga Kharchenko) maliarskeho plenéra - Bardejovská paleta.

Autor vyštudoval architektúru na Varšavskej technickej univerzite a University Detriot Mercy, USA. V súčasnosti pôsobí v Ateliéri kresby, maľby a sochárstva na Fakulte architektúry Varšavskej technickej univerzity. Je jedným zo zakladateľov Asociácie poľských akvarelistov. Svoje diela vystavuje v mnohých umeleckých galériách nielen v poľských mestách, ale aj po celom svete.

Kultúrny program nám svojou hrou na gitare spríjemnil žiak ZUŠ Michala Vileca, Bardejov Radoslav Grich po vedením p. učiteľa Mgr. Branislava Meščana. Výstava potrvá do 5.5.2023.

Viac foto: https://ibardejov.sk/akvarely-vernisaz/

20230417 DSC4766

Uplynulý piatkový večer bol v Kultúrno-turistickom centre Bardejov nabitý filmovou atmosférou plnou dobrodružstva, adrenalínu a zábavy. V rámci Medzinárodného festivalu cestovateľských a dobrodružných filmov z dielne a objektívu Expedičnej kamery sme celkovo počas večera predstavili 7 najlepších filmov sezóny z celého sveta, ale aj novinky z domácej produkcie.
Dostali sme sa na Baffinov ostrov, zistili aké je to byť nepočujúcou horolezkyňou, na bicykloch sa pozreli na hory pri Santiagu de Chile a na dva týždne sme zažili aj Švajčiarsko. Absolvovali sme netradičnú svadobnú cestu na dvoch kolesách a na záver sme sa dozvedeli viac informácií a zaujímavosti o Madagaskare i Malorke. 

Veríme, že každý návštevník si prišiel na svoje a niečo si z inšpiratívnych dokumentov aj odniesol. Pre Kultúrne a turistické centrum Bardejov je tento ročník v poradí už 16., od kedy vo svojich priestoroch premieta Medzinárodné filmové festivaly nie len v jarnej, ale aj zimnej časti. Ďakujeme za účasť a pozitívne vyjadrenia všetkým zúčastneným. Už teraz sa tešíme na ďalšie premietanie, o ktorom budeme včas informovať.

Viac foto: https://ibardejov.sk/premietanie-cestovatelskych-filmov/

20230317 20230317 170506

V pondelok 13. marca 2023 sme otvorili prvý ročník výstavy Život s autizmom, pod názvom „Farebný svet“, ktorej hlavnou iniciátorkou bola zakladateľka občianskeho združenia nevyAUTuj AUTistu - Mgr. Michaela Tóthová v spolupráci so Základnou školou Nám. arm. gen. L. Svobodu 16, Vinbarg, Súkromnou strednou odbornou školou a Kultúrnym a turistickým centrom Bardejov.

Moderovanou prednáškou nám špeciálna pedagogička Emília Fedorová priblížila výchovno-vzdelávací proces žiakov s poruchami autistického spektra a poskytla aj ďalšie informácie o autizme, arteterapii ako aj študijných možnostiach na ZŠ Vinbarg. Autormi výtvarných diel sú žiaci špeciálnych tried pre žiakov s autizmom Základnej školy Nám. arm. gen. L. Svobodu, Vinbarg. V rámci výstavy môžete podporiť svojím dobrovoľným príspevkom triedy pre žiakov s autizmom zakúpením nimi vyrobených predmetov.

Veľmi pekne ďakujeme Súkromnej strednej odbornej škole za milé pohostenie, ktoré pripravili pre zúčastnených.

Ak ste sa dnes nestihli zúčastniť prednášky, tento týždeň nás čakajú ešte dve – v stredu a piatok, vždy v čase od 10:00 – 10:30 hod. v priestoroch Galérie Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24 v Bardejove.

Tešíme sa na Vás!

Viac foto: https://ibardejov.sk/farebny-svet-autistov/

20230313 DSC4668

Stalo sa už peknou tradíciou, že pred sviatkami Veľkej noci sa v Bardejove na Radničnom námestí objaví obrovské maľované vajce, ktoré každý rok púta medzi Bardejovčanmi, ale i medzi návštevníkmi nášho krásneho mesta veľkú pozornosť. Ani teraz to nebolo inak a v hniezde na Radničnom námestí sa zahalené objavilo už 23.3.2023 dopoludnia.

Obrovské mega vajce, ktoré už deväť rokov putuje po školách v Bardejove, zavítalo tento rok na Spojenú školu, Pod Papierňou. Výber školy, ktorá sa zhostila jeho výzdoby nebol vôbec náhodný. Spojená škola zo sídlom Pod Papierňou, totiž v tomto roku oslavuje šesťdesiate výročie od založenia školy a túto významnú a jubilejnú udalosť sa šikovní pedagógovia a žiaci rozhodli výtvarne preniesť aj na obrovské vajce. Dominujúcim motívom kraslice je strom, predstavujúci rozrastanie sa školskej rodiny, na ktorom dozrievajú srdiečka detí a žiakov, ako plody práce šikovných a tvorivých pedagógov. Na vajci sú dômyselne zakomponované aj symboly nášho nádherného kráľovského mesta Bardejova. Vedeniu školy, pedagógom aj žiakom ďakujeme za jeho nádhernú výzdobu, ako aj za zaujímavý tanečný program, ktorým spríjemnili sviatočnú atmosféru deviateho ročníka podujatia Bardejovské vajce. Všetkým prajeme veľa ďalších krásnych a tvorivých rokov.

Dôležitú úlohu predstaviť tohtoročnú ručne zdobenú kraslicu verejnosti, dostal opäť Dráčik Ohniváčik. Zvládol ju aj tento rok na jednotku s hviezdičkou, a tak sa Bardejov svojou mega kraslicou, zapísanou v Knihe Slovenských rekordov môže pýšiť nielen počas veľkonočných sviatkov, ale návštevníci Bardejova si ju môžu na Radničnom námestí obzrieť až do 27.4.2023. Už od prvých momentov odhalenia zaznamenalo nádherné, maľované vajce medzi ľuďmi veľký záujem. Za to, že toto tradičné podujatie Bardejovské vajce vstúpilo už do svojho deviateho ročníka sa chceme aj tento rok poďakovať firme BARDTERM s.r.o. v Bardejove, za jej príkladnú starostlivosť o megakraslicu a za jej každoročnú pomoc pri realizácii projektu, ako aj m.p. Bapos za bezpečný transport.

Viac foto: https://ibardejov.sk/megakraslica-uz-po-deviatykrat/

20230324 102820

© 2018 / Kultúrno - turistické centrum Bardejov / Poľsko - slovenský dom / TIK Bardejov / TIK BJ Kúpele / Pamätník Holokaustu / Osobné údaje

MG