V utorok 25.6.2024 sa v galérii Poľsko-slovenského domu nieslo v slávnostnom duchu otvorenia výstavy, pod názvom REFLEXIO AMORIS "ODRAZ LÁSKY" poľskej umelkyne MIECZYSLAWY IZDEBSKIEJ-ŁAZOREK. Autorka od narodenia žije a tvorí v Kazimierze Dolnom na rieke Visla. Až do roku 2000 viedla galériu svojho manžela, Stanislawa Jana Łazorka. Po jeho smrti a udelení titulu Čestný občan mesta Kazimierz Dolny pokračovala v činnosti galérie, vystavovala obrazy spriatelených umelcov i svoje. Postupom času galéria získala svoj vlastný charakter.
Už 24 rokov je tiež nerozlučne spätá s Kazimierzským umeleckým bratstvom, ktorého jedným zo zakladateľov bol Stanisław Jan Łazorek.
Združenie zoskupuje umelcov spojených s Kazimierzom Dolnym a Mieczysława Izdebska-Łazorek je s krátkymi prestávkami členkou predstavenstva.
Mietka, pretože takto podpisuje svoje obrazy, je autorkou mnohých individuálnych i skupinových výstav.
Okrem toho je prezidentkou a zakladateľkou nadáciecie Łazorek, ktorej cieľom je kultivovať pamiatku Stanisława Jana Łazorka. Priateľskú atmosféru podujatia nám dokonalo spríjemnili žiačky CZUŠ sv.Jána Bosca v zložení Elišky Porubskej hrajúcej na klavíri a Soňe Mizerákovej na flaute s doprovodom pani učiteľky Jany Pisarčíkovej. Výstava v galérii Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24 v Bardejove bude pre domácich, ale aj návštevníkov mesta sprístupnená do 19.7.2024.

20240625 163312

 

plagát

 

 

Uplynulý štvrtkový podvečer sme zažili filmové dobrodružstvo v podaní zimných, športových filmov v rámci najväčšieho festivalu SNOW FILM FEST.

V rámci celovečerného premietania, ktoré sa konalo 9.11.2023 v priestoroch Poľsko-slovenského domu, sme predstavili 8 špičkových filmov nabitých poriadnou dávkou adrenalínu. Okúsili sme viacero zimných športov cez skialpinizmus, freeride lyžovanie, snowboarding až po kitesurfing a tak si na svoje prišli všetci nadšenci dobrodružných filmov plných adrenalínu a očarujúcej prírody. Všetkým zúčastneným veľmi pekne ďakujeme a už teraz sa tešíme na jarnú časť Expedičnej kamery.

Viac na: https://ibardejov.sk/zazitkovy-filmovy-vecer/

20231109 173420

V prvom októbrovom týždni sme otvorili výstavu, ktorej autorkou je Marta Vatehova – Petričková a svojej záľube sa venuje v rodnom meste Bardejov. Priebeh slávnostnej vernisáže sa niesol v priateľskej, ba priam rodinnej atmosfére plnej milých a úprimných stretnutí. Celkový umelecký zážitok dokonale dopĺňali príjemné tóny gitary v podaní žiaka ZUŠ Michala Vileca, Bardejov Radoslava Gricha, pod vedením p. učiteľa Mgr. Branislava Meščana.

Autorkin prvý obraz vznikol približne pred 5 rokmi, keď potrebovala vyplniť prázdne miesto na stene, podľa toho volila farebné kombinácie a nechala sa unášať fantáziou. Postupne začali pribúdať rôzne obrazy aj v iných domácnostiach rodiny a kamarátov. Po určitom čase sa jej záľuba prehĺbila natoľko, že v maľovaní pokračuje dodnes. Na výstave môžete vidieť abstraktné obrazy maľované rôznou technikou – akrylovými farbami, olejovými farbami a taktiež aj servítkovou technikou. Srdečne Vás pozývame na výstavu, ktorá potrvá do 10.11.2023. Tešíme sa Vás!

Viac foto: https://ibardejov.sk/caro-okamihu-marta-vatehova-petrickova/

20231004 DSC5436

Petričková plagat2

Stalo sa už krásnou tradíciou, že ukončenie letnej turistickej sezóny sa v Bardejove spája aj so zatvorením fontán.
Dôležitá úloha uzamknúť fontánu v Promenádnom parku a uložiť ju na zimný spánok pripadla aj tento rok Dráčikovi Ohniváčikovi. Za pomoci Dračice Plamienky, Kengury Kengy a ostatných maskotov sa tejto úlohy zhostil na jednotku. V nedeľu popoludní 8.10.2023 za prítomnosti množstva Bardejovčanov fontána pod jeho čarovným kľúčikom na niekoľko mesiacov znova stíchla. Súbežne so zatvorením fontány sa v Promenádnom parku konalo aj vyžrebovanie výhercov 10. ročníka veľkej letnej hry Bardejovskí lovci perál, ktorú pod záštitou primátora mesta MUDr. Borisa Hanuščaka už po desiaty raz pre deti pripravilo Kultúrno-turistické centrum v Bardejove.

Hlavné ceny v súťaži získali:
Annamária Maďarová-bicykel, Karin Šlampiaková – tablet, Vanesa Klimeková - tablet, Barbora Havajová – kolobežka, Patrik Durkáč – kolobežka. Mená výhercov ďalších cien nájdete vo Výsledkovej listine losovania. Tí, ktorí nezískali žiadnu z cien, boli odmenení sladkými dobrotami.

Ďakujeme všetkým, ktorí počas podujatia vytvorili svojimi vystúpeniami skvelú hudobnú atmosféru a obrovská vďaka patrí aj našim partnerom a sponzorom: BARDTERM, s.r.o. BARDEJOV, MESTO BARDEJOV, VÝCHODOSLOVENSKÁ VODÁRENSKÁ SPOLOČNOSŤ, KABELKO, s.r.o. BARDEJOV, MESTSKÉ LESY BARDEJOV, BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s.. Ďakujeme aj jazykovej škole HELEN DORON ENGLISH BARDEJOV, ale aj športovým klubom: KMG LASER-DELTA BARDEJOV, MHC46 BARDEJOV, HBC KNIGHTS BARDEJOV, JUDO KLUB BARDEJOV.

Ceny sú teda rozdané, všetkým víťazom srdečne blahoželáme a už teraz sa všetci tešíme na nasledujúci 11. ročník súťaže Bardejovskí lovci perál.

Viac foto: https://ibardejov.sk/ukoncenie-letnej-turistickej-sezony-sa-v-bardejove-spaja-aj-so-zatvorenim-fontan/

20231008 134900

20231008 152136

V stredu popoludní 6.9.2023 sa v Galérii Poľsko-slovenského domu uskutočnila vernisáž výstavy obrazov Tadeusza Łucejka. Priateľskú atmosféru podujatia dokonalo umocňovali príjemné tóny v podaní hudobného dua - Katky Jurčovej a Róberta Paňka.

 Autor Tadeusz Luczejko žije a tvorí v Gorliciach. Okrem maľby sa venuje aj tvorbe ambientnej elektronickej hudby. Od roku 2003 je iniciátorom a umeleckým riaditeľom Medzinárodných multimediálnych prezentácií „AMBIENT FESTIVAL“ v Gorliciach. Na konte má 9 albumov, z ktorých boli niektoré vyhlásené za najlepšie nahrávky roka, za svoju umeleckú hodnotu a kvalitu zvuku. Ako výtvarník navrhoval knižné ilustrácie v spolupráci s vydavateľstvami ako Iskry, Alfa, PiK, ART. Navrhol aj obaly niektorých albumov dua Aquavoice, ktoré založil spolu s Piotrom Woltanowskim a plagáty pre „Ambient festival“. V roku 2007 bol Tadeusz Łucejko zapísaný ako umelec do medzinárodnej encyklopédie „Who is Who“. 

Srdečne pozývame obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta na výstavu, ktorá je sprístupnená verejnosti počas pracovných dní do 29.9.2023.

Viac foto: https://ibardejov.sk/vernisaz-vystavy-obrazov-tadeusza-luczejka/

20230906 DSC5375

Wystawa Bardejov. no fonts

© 2018 / Kultúrno - turistické centrum Bardejov / Poľsko - slovenský dom / TIK Bardejov / TIK BJ Kúpele / Pamätník Holokaustu / Osobné údaje

MG