V stredu popoludní 6.9.2023 sa v Galérii Poľsko-slovenského domu uskutočnila vernisáž výstavy obrazov Tadeusza Łucejka. Priateľskú atmosféru podujatia dokonalo umocňovali príjemné tóny v podaní hudobného dua - Katky Jurčovej a Róberta Paňka.

 Autor Tadeusz Luczejko žije a tvorí v Gorliciach. Okrem maľby sa venuje aj tvorbe ambientnej elektronickej hudby. Od roku 2003 je iniciátorom a umeleckým riaditeľom Medzinárodných multimediálnych prezentácií „AMBIENT FESTIVAL“ v Gorliciach. Na konte má 9 albumov, z ktorých boli niektoré vyhlásené za najlepšie nahrávky roka, za svoju umeleckú hodnotu a kvalitu zvuku. Ako výtvarník navrhoval knižné ilustrácie v spolupráci s vydavateľstvami ako Iskry, Alfa, PiK, ART. Navrhol aj obaly niektorých albumov dua Aquavoice, ktoré založil spolu s Piotrom Woltanowskim a plagáty pre „Ambient festival“. V roku 2007 bol Tadeusz Łucejko zapísaný ako umelec do medzinárodnej encyklopédie „Who is Who“. 

Srdečne pozývame obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta na výstavu, ktorá je sprístupnená verejnosti počas pracovných dní do 29.9.2023.

Viac foto: https://ibardejov.sk/vernisaz-vystavy-obrazov-tadeusza-luczejka/

20230906 DSC5375

Wystawa Bardejov. no fonts

Začiatok mesiaca sme začali slávnostnou vernisážou, ktorou sme otvorili výstavu poľského umelca Marcina Krawczuka.
Výstava pod názvom - 16 obrazov, prezentuje autorovu tvorbu, v ktorej často odkazuje na menej populárne, niekedy trochu zabudnuté umelecké diela, ale aj na reklamnú grafiku, film a ďalšie formy a ich vzťahy v kontexte súčasného sveta. Počas vernisáže zneli príjemné klavírne tóny v podaní Samuela Billého.

Výstava v Galérii Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24 v Bardejove bude pre domácich, ale aj návštevníkoch mesta sprístupnená do 31.8.2023.

Viac foto: https://ibardejov.sk/16-obrazov-polskeho-umelca-marcina-krawczuka/

20230807 DSC5261

plagát Krawczuk

V Kultúrno-turistickom centre v Bardejove sa v pondelok a utorok 24.-25.7.2023 stretli deti, aby si počas zaujímavých Tvorivých dielní spestrili svoj prázdninový program.

Tam kde vládne dobrá nálada, veselé deti a super výtvarné nápady to nemôže dopadnúť inak, ako na jednotku. Počas tvorivých dielničiek, na ktorých sa v pondelok a utorok vystriedalo viac ako 80 detí si každé z nich mohlo vymaľovať kamienky podľa vlastnej fantázie, alebo podľa predlohy, ktorú si doniesli. Pripravené boli pre nich aj omaľovánky a výkresy, ktoré si nadšene vymaľovávali. Deti vytvorili množstvo zaujímavých výtvorov, ktoré boli vystavené pri studni na Radničnom námestí v Bardejove. Nádherné a veselé kamienky iste potešia všetkých Bardejovčanov, ale aj návštevníkov nášho krásneho mesta, ktorí si ich môžu nie len pozrieť, ale aj zobrať a ozdobiť si nimi svoje okolie. Tí, ktorí s nami hrajú veľkú letnú hru Bardejovskí lovci perál si vymaľovaním kamienka mohli splniť aj jednu z indícii, ktorú pre nich na aktuálny týždeň pripravil Dráčik Ohniváčik. Tento rok sa do súťaže zapojilo množstvo lovcov, ktorí vytvorili naozaj krásne kamienky.

Záujem detí a rodičov, ktorí Tvorivé dielne v Kultúrno-turistickom centre navštívili svedčí o tom, že takéto aktivity sa im páčia a sú pre deti zaujímavé. Ich záujem nás veľmi teší a už teraz sa môžu tešiť na ďalšie podujatia, ktoré pre nich dráčik so svojím tímom pripravuje. O všetkých ďalších aktivitách vás budeme včas informovať.

Viac foto: https://ibardejov.sk/malovane-kamienky/

20230724 112306

Prvý júnový víkend v príjemnej spoločnosti nemohol dopadnúť inak ako k spokojnosti na oboch stranách.

Sobotný deň sa niesol v slávnostnom duchu otvorenia novej výstavy pod názvom W DRODZE DO TESCO, ktorej autorom je poľský maliar Adam Faglio. Autor sa vo svojej tvorbe sústreďuje hlavne na maľbu a je známy najmä svojim zmyslom pre farby, ktorý odráža jeho subjektívne emócie a dojmy. Zobrazuje prevažne krajinky, zátišia, portréty či sakrálne predmety.

Počas vernisáže bolo cítiť pravú priateľskú atmosféru a úprimnú radosť, ktorá vyžarovala z tvári návštevníkov. Kultúrnym program nás svojim spevom sprevádzala Karin Jasmína Zápachová. Autorovi ešte raz veľmi pekne gratulujeme a srdečne vás všetkých pozývame na krásnu výstavu, ktorú si môžete pozrieť do 30.6.2023 v Galérii Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24 v Bardejove.

Viac foto: https://ibardejov.sk/w-drodze-do-tesco-adam-faglio/

20230603 DSC5105

plagat

V piatok dopoludnia 2.6.2023 ožili priestory Radničného námestia v Bardejove množstvom detí, ktoré sa sem zlietli ako včielky zo všetkých materských a základných škôl, aby podporili 1. ročník MEDOVÉHO FESTIVALU BARDEJOVSKÉHO MEDU.

Okrem rôznych súťažných a zábavných aktivít, ktoré boli počas dopoludnia pre deti pripravené, súčasťou festivalu bola aj výtvarná výstava v priestoroch Poľsko-slovenského domu a pred ním pod názvom Usilovná včielka, ktorú z plošných a priestorových prác súťažiacich pripravilo Kultúrne a turistické centrum v Bardejove pre všetkých, ktorí radi kreslia, maľujú, tvoria a téma ochrany včiel im nie je cudzia. Do okresnej súťaže, ktorá bola vyhlásená už začiatkom mája sa mohli zapojiť deti MŠ, žiaci I. a II. stupňa ZŠ, ale aj dospelí a tiež aj deti, ktoré nenavštevujú žiadne predškolské zariadenie. V každej kategórii mohli súťažiť ako jednotlivci, alebo ako kolektívy. Tému významu včiel v prírode pri zabezpečení dostatku potravy pre ľudí a potrebu ich ochrany deti zvládli na jednotku s hviezdičkou. Svedčí o tom 280 nádherných plošných a 35 jedinečných priestorových prác, ktoré svojou krásou a nápaditosťou očarili nielen porotu, ale aj všetkých návštevníkov výstavy. Trojčlenná porota v zložení Ing. Marcel Tribus, Ing. Svetlana Steranková, Mgr. Alena Voľanská-Martičeková hodnotila práce 30.5.2023 v Poľsko-slovenskom dome a nemala veru vôbec ľahkú úlohu.

Všetky práce boli nádherné, jedinečné a nápadité a porota udelila Diplom a cenu týmto súťažiacim: I. kategória detí MŠ jednotlivci získali ocenenie Táňa Jevčinová - MŠ Komenského 24, Katarína Germanová Sobeková – MŠ Rokytov, Kristína Kmecová – MŠ Sveržov. V tejto kategórii bola udelená aj Cena včelára - Yasmine Ahamsaldeen – MŠ Komenského 24. V I. kategórii kolektívov získali ocenenie MŠ Komenského 24 a MŠ Nábrežná Bardejov. V II. kategórii žiakov I. stupňa ZŠ jednotlivcov získali ocenenie ALina Kykynezhdy – ZUŠ M. Vileca, Lívia Švorcová – ZUŠ M. Vileca, Dominika Makhynets – ZŠ Komenského. Porota udelila aj Čestné uznanie Linde Kolcunovej – ZUŠ M. Vileca a Jánovi Červákovi – SŠ Domškoláčik. Ocenila aj kolektívy ZŠ Lukov, ZŠ Hrabské, Spojenej školy Zborov. Čestné uznanie získal kolektív ZŠ Lukavica. V III. kategórii žiakov II. stupňa ZŠ jednotlivcov získali ocenenie Natália Perželová – ZŠ B. Krpelca, Ela Balonová – ZŠ B. Krpelca, Daniela Klimeková – ZŠ B. Krpelca. Čestné uznanie získal Ľuboš Billý - ZŠ s MŠ Gaboltov. V kategórii kolektívov ocenila kolektív Spojenej školy, Pod Papierňou 2671 Bardejov. V IV. Kategórii Dospelí a deti, ocenila práce rodiny Holovačovej a rodiny Kinčekovej z Bardejova. Vyhodnotenie súťaže bolo súčasťou hlavného popoludňajšieho programu festivalu medu a ceny súťažiaci odovzdal za organizátorov Ing. Marcel Tribus a Martin Voľanský. Výstavu Usilovné včielky si môžete pozrieť vo vstupných priestoroch Poľsko-slovenského domu do 28.6.2023. Tešíme sa na Vás.

Viac foto: https://ibardejov.sk/usilovna-vcielka-vyhodnotenie-okresnej-sutaze/

20230607 100032

plagat

Posledné aprílové popoludnie sa v Bardejove už tradične spája s podujatím Otváranie fontán. Do priestorov v okolí fontány sa počas tohto sviatočného nedeľného popoludnia zišlo vyše dvetisíc obyvateľov a návštevníkov Bardejova, ktorí sa spoločne tešili na sviatočnú chvíľu, ktorá znovu oživí nádhernú fontánu v Promenádnom parku. Dôležitú úlohu pri odomknutí fontány má každý rok Dráčik Ohniváčik a už pravidelne mu pri tom pomáha aj nový maskot, ktorý sa z rozprávkovej megakraslice každý rok objaví.

Najväčšiu ručne maľovanú kraslicu tento rok vyzdobili žiaci a pedagógovia Spojenej školy, Pod papierňou. Niekoľko týždňov svojou krásou zdobila Radničné námestie, no a nakoniec sa z nej objavil kráľ HOBARD, nový maskot športového klubu Mládež HC 46 Bardejov. Jeho športoví kamaráti ho slávnostne predstavili Bardejovčanom a potom spoločne s Ohniváčikom a Dračicou Plamienkou otvorili fontánu. Záver podujatia patril lampiónovému sprievodu a bubeníckej show Batida.

Viac foto: https://ibardejov.sk/otvaranie-fontan/

20230430 191739

Včerajším dňom sa priestory našej galérie zaplnili jedinečnými akvarelmi z tvorby poľského umelca Michal Suffczynski, ktorý svoju tvorbu prezentuje na Slovensku prvý krát. Vernisáž k výstave AKVARELY sa uskutočnila dňa 17.4.2023 v Galérii Poľsko-slovenského domu. Prítomnosťou na vernisáži nás milo potešili aj pravidelné účastníčky (Natalia Studenkova, Olga Kharchenko) maliarskeho plenéra - Bardejovská paleta.

Autor vyštudoval architektúru na Varšavskej technickej univerzite a University Detriot Mercy, USA. V súčasnosti pôsobí v Ateliéri kresby, maľby a sochárstva na Fakulte architektúry Varšavskej technickej univerzity. Je jedným zo zakladateľov Asociácie poľských akvarelistov. Svoje diela vystavuje v mnohých umeleckých galériách nielen v poľských mestách, ale aj po celom svete.

Kultúrny program nám svojou hrou na gitare spríjemnil žiak ZUŠ Michala Vileca, Bardejov Radoslav Grich po vedením p. učiteľa Mgr. Branislava Meščana. Výstava potrvá do 5.5.2023.

Viac foto: https://ibardejov.sk/akvarely-vernisaz/

20230417 DSC4766

V pondelok 13. marca 2023 sme otvorili prvý ročník výstavy Život s autizmom, pod názvom „Farebný svet“, ktorej hlavnou iniciátorkou bola zakladateľka občianskeho združenia nevyAUTuj AUTistu - Mgr. Michaela Tóthová v spolupráci so Základnou školou Nám. arm. gen. L. Svobodu 16, Vinbarg, Súkromnou strednou odbornou školou a Kultúrnym a turistickým centrom Bardejov.

Moderovanou prednáškou nám špeciálna pedagogička Emília Fedorová priblížila výchovno-vzdelávací proces žiakov s poruchami autistického spektra a poskytla aj ďalšie informácie o autizme, arteterapii ako aj študijných možnostiach na ZŠ Vinbarg. Autormi výtvarných diel sú žiaci špeciálnych tried pre žiakov s autizmom Základnej školy Nám. arm. gen. L. Svobodu, Vinbarg. V rámci výstavy môžete podporiť svojím dobrovoľným príspevkom triedy pre žiakov s autizmom zakúpením nimi vyrobených predmetov.

Veľmi pekne ďakujeme Súkromnej strednej odbornej škole za milé pohostenie, ktoré pripravili pre zúčastnených.

Ak ste sa dnes nestihli zúčastniť prednášky, tento týždeň nás čakajú ešte dve – v stredu a piatok, vždy v čase od 10:00 – 10:30 hod. v priestoroch Galérie Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24 v Bardejove.

Tešíme sa na Vás!

Viac foto: https://ibardejov.sk/farebny-svet-autistov/

20230313 DSC4668

© 2018 / Kultúrno - turistické centrum Bardejov / Poľsko - slovenský dom / TIK Bardejov / TIK BJ Kúpele / Pamätník Holokaustu / Osobné údaje

MG