Uplynulý štvrtkový podvečer sme zažili filmové dobrodružstvo v podaní zimných, športových filmov v rámci najväčšieho festivalu SNOW FILM FEST.

V rámci celovečerného premietania, ktoré sa konalo 9.11.2023 v priestoroch Poľsko-slovenského domu, sme predstavili 8 špičkových filmov nabitých poriadnou dávkou adrenalínu. Okúsili sme viacero zimných športov cez skialpinizmus, freeride lyžovanie, snowboarding až po kitesurfing a tak si na svoje prišli všetci nadšenci dobrodružných filmov plných adrenalínu a očarujúcej prírody. Všetkým zúčastneným veľmi pekne ďakujeme a už teraz sa tešíme na jarnú časť Expedičnej kamery.

Viac na: https://ibardejov.sk/zazitkovy-filmovy-vecer/

20231109 173420

Stalo sa už krásnou tradíciou, že ukončenie letnej turistickej sezóny sa v Bardejove spája aj so zatvorením fontán.
Dôležitá úloha uzamknúť fontánu v Promenádnom parku a uložiť ju na zimný spánok pripadla aj tento rok Dráčikovi Ohniváčikovi. Za pomoci Dračice Plamienky, Kengury Kengy a ostatných maskotov sa tejto úlohy zhostil na jednotku. V nedeľu popoludní 8.10.2023 za prítomnosti množstva Bardejovčanov fontána pod jeho čarovným kľúčikom na niekoľko mesiacov znova stíchla. Súbežne so zatvorením fontány sa v Promenádnom parku konalo aj vyžrebovanie výhercov 10. ročníka veľkej letnej hry Bardejovskí lovci perál, ktorú pod záštitou primátora mesta MUDr. Borisa Hanuščaka už po desiaty raz pre deti pripravilo Kultúrno-turistické centrum v Bardejove.

Hlavné ceny v súťaži získali:
Annamária Maďarová-bicykel, Karin Šlampiaková – tablet, Vanesa Klimeková - tablet, Barbora Havajová – kolobežka, Patrik Durkáč – kolobežka. Mená výhercov ďalších cien nájdete vo Výsledkovej listine losovania. Tí, ktorí nezískali žiadnu z cien, boli odmenení sladkými dobrotami.

Ďakujeme všetkým, ktorí počas podujatia vytvorili svojimi vystúpeniami skvelú hudobnú atmosféru a obrovská vďaka patrí aj našim partnerom a sponzorom: BARDTERM, s.r.o. BARDEJOV, MESTO BARDEJOV, VÝCHODOSLOVENSKÁ VODÁRENSKÁ SPOLOČNOSŤ, KABELKO, s.r.o. BARDEJOV, MESTSKÉ LESY BARDEJOV, BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s.. Ďakujeme aj jazykovej škole HELEN DORON ENGLISH BARDEJOV, ale aj športovým klubom: KMG LASER-DELTA BARDEJOV, MHC46 BARDEJOV, HBC KNIGHTS BARDEJOV, JUDO KLUB BARDEJOV.

Ceny sú teda rozdané, všetkým víťazom srdečne blahoželáme a už teraz sa všetci tešíme na nasledujúci 11. ročník súťaže Bardejovskí lovci perál.

Viac foto: https://ibardejov.sk/ukoncenie-letnej-turistickej-sezony-sa-v-bardejove-spaja-aj-so-zatvorenim-fontan/

20231008 134900

20231008 152136

V prvom októbrovom týždni sme otvorili výstavu, ktorej autorkou je Marta Vatehova – Petričková a svojej záľube sa venuje v rodnom meste Bardejov. Priebeh slávnostnej vernisáže sa niesol v priateľskej, ba priam rodinnej atmosfére plnej milých a úprimných stretnutí. Celkový umelecký zážitok dokonale dopĺňali príjemné tóny gitary v podaní žiaka ZUŠ Michala Vileca, Bardejov Radoslava Gricha, pod vedením p. učiteľa Mgr. Branislava Meščana.

Autorkin prvý obraz vznikol približne pred 5 rokmi, keď potrebovala vyplniť prázdne miesto na stene, podľa toho volila farebné kombinácie a nechala sa unášať fantáziou. Postupne začali pribúdať rôzne obrazy aj v iných domácnostiach rodiny a kamarátov. Po určitom čase sa jej záľuba prehĺbila natoľko, že v maľovaní pokračuje dodnes. Na výstave môžete vidieť abstraktné obrazy maľované rôznou technikou – akrylovými farbami, olejovými farbami a taktiež aj servítkovou technikou. Srdečne Vás pozývame na výstavu, ktorá potrvá do 10.11.2023. Tešíme sa Vás!

Viac foto: https://ibardejov.sk/caro-okamihu-marta-vatehova-petrickova/

20231004 DSC5436

Petričková plagat2

V stredu popoludní 6.9.2023 sa v Galérii Poľsko-slovenského domu uskutočnila vernisáž výstavy obrazov Tadeusza Łucejka. Priateľskú atmosféru podujatia dokonalo umocňovali príjemné tóny v podaní hudobného dua - Katky Jurčovej a Róberta Paňka.

 Autor Tadeusz Luczejko žije a tvorí v Gorliciach. Okrem maľby sa venuje aj tvorbe ambientnej elektronickej hudby. Od roku 2003 je iniciátorom a umeleckým riaditeľom Medzinárodných multimediálnych prezentácií „AMBIENT FESTIVAL“ v Gorliciach. Na konte má 9 albumov, z ktorých boli niektoré vyhlásené za najlepšie nahrávky roka, za svoju umeleckú hodnotu a kvalitu zvuku. Ako výtvarník navrhoval knižné ilustrácie v spolupráci s vydavateľstvami ako Iskry, Alfa, PiK, ART. Navrhol aj obaly niektorých albumov dua Aquavoice, ktoré založil spolu s Piotrom Woltanowskim a plagáty pre „Ambient festival“. V roku 2007 bol Tadeusz Łucejko zapísaný ako umelec do medzinárodnej encyklopédie „Who is Who“. 

Srdečne pozývame obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta na výstavu, ktorá je sprístupnená verejnosti počas pracovných dní do 29.9.2023.

Viac foto: https://ibardejov.sk/vernisaz-vystavy-obrazov-tadeusza-luczejka/

20230906 DSC5375

Wystawa Bardejov. no fonts

Začiatok mesiaca sme začali slávnostnou vernisážou, ktorou sme otvorili výstavu poľského umelca Marcina Krawczuka.
Výstava pod názvom - 16 obrazov, prezentuje autorovu tvorbu, v ktorej často odkazuje na menej populárne, niekedy trochu zabudnuté umelecké diela, ale aj na reklamnú grafiku, film a ďalšie formy a ich vzťahy v kontexte súčasného sveta. Počas vernisáže zneli príjemné klavírne tóny v podaní Samuela Billého.

Výstava v Galérii Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24 v Bardejove bude pre domácich, ale aj návštevníkoch mesta sprístupnená do 31.8.2023.

Viac foto: https://ibardejov.sk/16-obrazov-polskeho-umelca-marcina-krawczuka/

20230807 DSC5261

plagát Krawczuk

V Kultúrno-turistickom centre v Bardejove sa v pondelok a utorok 24.-25.7.2023 stretli deti, aby si počas zaujímavých Tvorivých dielní spestrili svoj prázdninový program.

Tam kde vládne dobrá nálada, veselé deti a super výtvarné nápady to nemôže dopadnúť inak, ako na jednotku. Počas tvorivých dielničiek, na ktorých sa v pondelok a utorok vystriedalo viac ako 80 detí si každé z nich mohlo vymaľovať kamienky podľa vlastnej fantázie, alebo podľa predlohy, ktorú si doniesli. Pripravené boli pre nich aj omaľovánky a výkresy, ktoré si nadšene vymaľovávali. Deti vytvorili množstvo zaujímavých výtvorov, ktoré boli vystavené pri studni na Radničnom námestí v Bardejove. Nádherné a veselé kamienky iste potešia všetkých Bardejovčanov, ale aj návštevníkov nášho krásneho mesta, ktorí si ich môžu nie len pozrieť, ale aj zobrať a ozdobiť si nimi svoje okolie. Tí, ktorí s nami hrajú veľkú letnú hru Bardejovskí lovci perál si vymaľovaním kamienka mohli splniť aj jednu z indícii, ktorú pre nich na aktuálny týždeň pripravil Dráčik Ohniváčik. Tento rok sa do súťaže zapojilo množstvo lovcov, ktorí vytvorili naozaj krásne kamienky.

Záujem detí a rodičov, ktorí Tvorivé dielne v Kultúrno-turistickom centre navštívili svedčí o tom, že takéto aktivity sa im páčia a sú pre deti zaujímavé. Ich záujem nás veľmi teší a už teraz sa môžu tešiť na ďalšie podujatia, ktoré pre nich dráčik so svojím tímom pripravuje. O všetkých ďalších aktivitách vás budeme včas informovať.

Viac foto: https://ibardejov.sk/malovane-kamienky/

20230724 112306

Prvý júnový víkend v príjemnej spoločnosti nemohol dopadnúť inak ako k spokojnosti na oboch stranách.

Sobotný deň sa niesol v slávnostnom duchu otvorenia novej výstavy pod názvom W DRODZE DO TESCO, ktorej autorom je poľský maliar Adam Faglio. Autor sa vo svojej tvorbe sústreďuje hlavne na maľbu a je známy najmä svojim zmyslom pre farby, ktorý odráža jeho subjektívne emócie a dojmy. Zobrazuje prevažne krajinky, zátišia, portréty či sakrálne predmety.

Počas vernisáže bolo cítiť pravú priateľskú atmosféru a úprimnú radosť, ktorá vyžarovala z tvári návštevníkov. Kultúrnym program nás svojim spevom sprevádzala Karin Jasmína Zápachová. Autorovi ešte raz veľmi pekne gratulujeme a srdečne vás všetkých pozývame na krásnu výstavu, ktorú si môžete pozrieť do 30.6.2023 v Galérii Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24 v Bardejove.

Viac foto: https://ibardejov.sk/w-drodze-do-tesco-adam-faglio/

20230603 DSC5105

plagat

V piatok dopoludnia 2.6.2023 ožili priestory Radničného námestia v Bardejove množstvom detí, ktoré sa sem zlietli ako včielky zo všetkých materských a základných škôl, aby podporili 1. ročník MEDOVÉHO FESTIVALU BARDEJOVSKÉHO MEDU.

Okrem rôznych súťažných a zábavných aktivít, ktoré boli počas dopoludnia pre deti pripravené, súčasťou festivalu bola aj výtvarná výstava v priestoroch Poľsko-slovenského domu a pred ním pod názvom Usilovná včielka, ktorú z plošných a priestorových prác súťažiacich pripravilo Kultúrne a turistické centrum v Bardejove pre všetkých, ktorí radi kreslia, maľujú, tvoria a téma ochrany včiel im nie je cudzia. Do okresnej súťaže, ktorá bola vyhlásená už začiatkom mája sa mohli zapojiť deti MŠ, žiaci I. a II. stupňa ZŠ, ale aj dospelí a tiež aj deti, ktoré nenavštevujú žiadne predškolské zariadenie. V každej kategórii mohli súťažiť ako jednotlivci, alebo ako kolektívy. Tému významu včiel v prírode pri zabezpečení dostatku potravy pre ľudí a potrebu ich ochrany deti zvládli na jednotku s hviezdičkou. Svedčí o tom 280 nádherných plošných a 35 jedinečných priestorových prác, ktoré svojou krásou a nápaditosťou očarili nielen porotu, ale aj všetkých návštevníkov výstavy. Trojčlenná porota v zložení Ing. Marcel Tribus, Ing. Svetlana Steranková, Mgr. Alena Voľanská-Martičeková hodnotila práce 30.5.2023 v Poľsko-slovenskom dome a nemala veru vôbec ľahkú úlohu.

Všetky práce boli nádherné, jedinečné a nápadité a porota udelila Diplom a cenu týmto súťažiacim: I. kategória detí MŠ jednotlivci získali ocenenie Táňa Jevčinová - MŠ Komenského 24, Katarína Germanová Sobeková – MŠ Rokytov, Kristína Kmecová – MŠ Sveržov. V tejto kategórii bola udelená aj Cena včelára - Yasmine Ahamsaldeen – MŠ Komenského 24. V I. kategórii kolektívov získali ocenenie MŠ Komenského 24 a MŠ Nábrežná Bardejov. V II. kategórii žiakov I. stupňa ZŠ jednotlivcov získali ocenenie ALina Kykynezhdy – ZUŠ M. Vileca, Lívia Švorcová – ZUŠ M. Vileca, Dominika Makhynets – ZŠ Komenského. Porota udelila aj Čestné uznanie Linde Kolcunovej – ZUŠ M. Vileca a Jánovi Červákovi – SŠ Domškoláčik. Ocenila aj kolektívy ZŠ Lukov, ZŠ Hrabské, Spojenej školy Zborov. Čestné uznanie získal kolektív ZŠ Lukavica. V III. kategórii žiakov II. stupňa ZŠ jednotlivcov získali ocenenie Natália Perželová – ZŠ B. Krpelca, Ela Balonová – ZŠ B. Krpelca, Daniela Klimeková – ZŠ B. Krpelca. Čestné uznanie získal Ľuboš Billý - ZŠ s MŠ Gaboltov. V kategórii kolektívov ocenila kolektív Spojenej školy, Pod Papierňou 2671 Bardejov. V IV. Kategórii Dospelí a deti, ocenila práce rodiny Holovačovej a rodiny Kinčekovej z Bardejova. Vyhodnotenie súťaže bolo súčasťou hlavného popoludňajšieho programu festivalu medu a ceny súťažiaci odovzdal za organizátorov Ing. Marcel Tribus a Martin Voľanský. Výstavu Usilovné včielky si môžete pozrieť vo vstupných priestoroch Poľsko-slovenského domu do 28.6.2023. Tešíme sa na Vás.

Viac foto: https://ibardejov.sk/usilovna-vcielka-vyhodnotenie-okresnej-sutaze/

20230607 100032

plagat

© 2018 / Kultúrno - turistické centrum Bardejov / Poľsko - slovenský dom / TIK Bardejov / TIK BJ Kúpele / Pamätník Holokaustu / Osobné údaje

MG