Vonkajšie chladné počasie umocňovalo celkovú atmosféru filmového večera, o ktorý sa postaral Medzinárodný filmový festival zimných, cestovateľských a športových filmov.

Nadšenci zimných športov, adrenalínu a cestovania si tak prišli na svoje počas premietania filmov v rámci SNOW FILM FESTU, ktorý sa konal dňa 16.11.2022 v priestoroch Poľsko-slovenského domu. Spolu s hlavnými hrdinami zažili zimné dobrodružstvá v Kanade, Rakúsku, Nepále, Antarktíde, Kirgizsku, Švédsku i na Islande. Počas celovečerného pásma sme predstavili 8 špičkových filmov, ktoré nám v istých momentoch vzali dych.

Pre Kultúrne a turistické centrum Bardejov je tento ročník v poradí už 15., od kedy vo svojich priestoroch premieta Medzinárodné filmové festivaly nie len v zimnej, ale aj jarnej časti. Ďakujeme za účasť a pozitívne vyjadrenia všetkým zúčastneným. Už teraz sa tešíme na ďalšie premietanie, o ktorom budeme včas informovať.

Viac info: https://ibardejov.sk/medzinarodny-filmovy-festival-snow-film-fest/

20221116 20221116 173450

Jednou zo základných a najdôležitejších životných hodnôt človeka je predovšetkým zdravie, ktoré ovplyvňuje nie len kvalitu, ale aj spôsob života. Len zriedka si zdravý človek dokáže predstaviť život hendikepovaného človeka a nie to ešte sa ním stať, doslova, z minúty na minútu. Presne takýto životný údel zažil na vlastnej koži aj Daniel Kukľa – úspešný paralympionik, ktorého život sa v jeho 18-tich rokoch zmenil o 180 stupňov. Po ťažkej dopravnej nehode v roku 1981 ochrnul a ostal pripútaný na invalidný vozík. Dnes má 58 rokov a stále aj keď, už nie tak intenzívne, žije športom.

V pandemickom období oslávil športové jubileum – 30 rokov a aj keď s odstupom času, ale predsa, sa podarilo zorganizovať pri tejto príležitosti obdivuhodnú prezentáciu jeho ocenení a úspechov počas 30 ročnej športovej kariéry. V utorok 15.11.2022 ste v popoludňajších hodinách mohli spolu s nami zažiť vo výstavných priestoroch Poľsko-slovenského domu skutočnú športovú náladu. Príjemnú úvodnú atmosféru navodil Roman Lukáč, žiak ZUŠ M.Vileca, svojou hrou na klavíri. Po slávnostnom úvodnom slove Ing. Marcela Tribusa sa rozvinul príjemný rozhovor s úspešným športovcom Danielom Kukľom o jeho začiatkoch, kariére, úspechoch, ale aj o tom, čo všetko tomu predchádzalo.

Môžeme zhodnotiť, že za celkové obdobie športovej kariéry dosiahol nespočetné množstvo popredných umiestnení doma, ale aj v zahraničí a keďže ročne absolvuje niekoľko európskych pohárov, svetových pretekov, maratónov a rôzne iné exhibície, niet sa ani čomu čudovať. Na záver mu už len prajeme veľa ďalších úspechov v živote a športovej oblasti.

Viac info: https://ibardejov.sk/daniel-kukla-uspesny-paralympionik/

20221115 130859

Včerajší podvečer sa niesol v jedinečnej atmosfére a priateľských stretnutiach, ktoré umocňovali celkový umelecký zážitok.

Slávnostnou vernisážou sme otvorili autorskú výstavu pod názvom "obrazy LACO MAJOROŠI", ktorá je od včerajšieho dňa sprístupnená verejnosti v Galérii Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24. Priebeh vernisáže spríjemnil svojou hrou talentovaný akordeonista Kristiánko Čamák zo ZUŠ M. Vileca v Bardejove. Prítomnosťou nás poctil aj autorov dlhoročný priateľ a zároveň kurátor výstavy Ján Marián Marhulík.

Autor - Ladislav Majoroši - je na výtvarnej scéne východného Slovenska prítomný od roku 1983. Ako výtvarník pôsobil vo viacerých kultúrnych a vzdelávacích inštitúciách. Výstava prezentuje výber obrazov z autorovej rôznorodej tvorby. Od maľby anjelov a iných okrídlených bytostí cez krajinomaľby a prírodniny ako papradie, zátišie, flóra až po figurálnu maľbu. V jeho tvorbe zohráva dôležitú úlohu zmena - v námetoch i technikách. Intenzívne a žiarivé farby sú dôležitým nástrojom autorovho výtvarného vyjadrenia.

Srdečne Vás pozývame na jedinečnú výstavu obrazov, ktoré sú vyjadrením autorových myšlienok o videnom i snívanom. Výstava potrvá do 2.12.2022.

Viac info: http://ibardejov.sk/obrazy-laco-majorosi/

20221102 DSC3996

Začiatok mesiaca sa v Galérii Poľsko-slovenského domu opäť niesol v umeleckom duchu. Tentokrát nám výstavný priestor zaplnili obrazy poľského umelca Adama Papke. Výstavu pod názvom Krajina objavené akvarelom, sme za účasti autora slávnostne otvorili piatok t.j. 7.10.2022. Priebeh vernisáže svojou hrou na gitare doprevádzal Janko Račko.

Autor sa vo svojej tvorbe špecializuje na náročnú techniku akvarelu, ktorá si vyžaduje okamžité rozhodovanie pri umiestňovaní každej farebnej škvrny. V tejto neľahkej a jedinečnej technike hľadá osobnú formu prejavu. Zúčastnil sa na mnohých kolektívnych výstavách a má za sebou niekoľko desiatok individuálnych výstav doma i v zahraničí. Jeho diela sú uložené v niekoľkých múzeách a súkromných zbierkach, napr. Nemecko, USA, Kanada, Japonsko, Španielsko, Taliansko a iné.

Výstava potrvá do 28.10.2022. Srdečne pozývame a tešíme sa na vašu návštevu.

Viac info: https://ibardejov.sk/krajina-objavena-akvarelom-adam-papke/

20221007 DSC3966

Mesiac október je nielen krásnym jesenným mesiacom, mesiacom úcty k starším, ale pre občanov mesta Bardejov znamená ukončenie letnej turistickej sezóny a s tým spojené zatvorenie bardejovských fontán. Tohto roku sa konalo Zatváranie fontán dňa 5.10.2022 v Promenádnom parku pri fontáne.

Súbežne so zatváraním fontán sa tradične koná žrebovanie výhercov už 9. ročníka skvelej letnej hry Bardejovskí lovci perál pod záštitou primátora mesta MUDr. Borisa Hanuščaka. Dráčika Ohniváčika spolu s dračicou Plamienkou a celým ich tímom Kultúrno- turistického centra veľmi potešil mimoriadny záujem o túto hru, pretože sa zapojilo vyše 250 ľudí, konkrétne 256. Deti spoločne s rodičmi si cez letné prázdniny a mesiac september spĺňali indície. Zvyčajne išlo o vedomostnú, zručnostnú a špeciálnu indíciu. Malé tvorivé deti väčšinou najradšej spĺňali zručnostné indície, kde si mohli niečo vytvoriť, nakresliť/ namaľovať alebo riešiť rôzne tajničky, osemsmerovky alebo hľadali rozdiely medzi dvoma obrázkami.

Zatváranie fontán začalo príhovorom dráčika, kde sa všetkým veľmi pekne poďakoval za účasť nielen na podujatiach v meste Bardejov, ale aj za to, že aj napriek chladnému počasiu sa zišiel veľký počet ľudí priamo pri fontáne. Po príhovore dráčik s dračicou a kengurou Kangi symbolicky uzamkli fontánu ponorením veľkého kľúča do vody. Nasledovala ďalšia príjemná časť tohto podujatia a to koncert saxofónového orchestra HARMÓNIA BAND ZUŠ. M. Vileca. Po koncerte nasledovala najočakávanejšia časť tohto podujatia - vyžrebovanie výhercov a rozdanie víťazných cien. Dračica poriadne premiešala perly, aby sa mohla pustiť do práce. Losovala perly jednu za druhou a na tvárach detí a ich rodičov bolo vidno radosť a potešenie z milej výhry. Hlavnú výhru (horský bicykel) vyžreboval pán primátor MUDr. Boris Hanuščak, druhú a tretiu výhru (tablety) vyžrebovali p. viceprimátorka JUDr. Eva Hudáková a p. viceprimátor RNDr. Vladimír Savčinský.

Chceme sa poďakovať našim cteným sponzorom, ktorými sú: mesto Bardejov, Bardterm,s.r.o., Mestské lesy Bardejov, Proxis spol s r.o., Bardejovské Kúpele a KTC Bardejov. Ďakujeme taktiež všetkým Vám, ktorí ste sa zapojili do hry a takto produktívne sme mohli spolu prežiť krásne okamihy počas letných prázdnin. Ceny boli rozdané, deti boli šťastné a dráčik s dračicou a ich tímom sa už teraz tešia na budúci rok, už na jubilejný 10. ročník hry Bardejovskí lovci perál.

Viac info: https://ibardejov.sk/zatvaranie-fontan-2022/

20221005 170653

20221005 174708

Ak sa podelíš o svoj chlieb, bude chutiť lepšie. Ak sa podelíš o svoje šťastie, bude o to väčšie.

Aj táto myšlienka bola základom podujatia Chlieb náš každodenný, organizovaného Okresnou organizáciou Únie žien Slovenska v Bardejove. Ženy zo základných organizácií Únie žien Slovenska z Beloveže, Gaboltova, Kochanoviec, Nižného Tvarožca, Osikova, Stulian, Bardejova, integračného centra KOR-GYM v Hertníku a základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska z Beloveže napiekli a ponúkli chlebíkom i ďalšími dobrotami, pripravenými podľa vlastných tradícií a receptúr.

Súčasťou podujatia, ktoré sa uskutočnilo minulý piatok v Seniorcentre, bol aj kultúrny program Detského folklórneho súboru Prvosienka pri ZŠ na Komenského ulici a hudobnej skupiny Sami sebe. Srdečná vďaka všetkým, ktorí prispeli k skvelej a pohostinnej atmosfére.

Viac info: https://ibardejov.sk/chlieb-nas-kazdodenny-2/

20220923 DSC3738

V stredu 7. septembra 2022 sa v priestoroch Galérie Poľsko-slovenského domu v Bardejove uskutočnila slávnostná vernisáž výstavy bardejovského umelca Mariána Chovanca. Autor sa vo svojej tvorbe venuje výrobe úžitkovej i dekoratívnej keramiky, ale aj figurálnej plastike a maľbe.

Výstava "HRA S HLINOU" prezentuje jedinečné keramické diela, ktoré tvorí vo svojej keramickej dielni od roku 1993. Aj napriek malým prestávkam sa k hline vrátil a svoje umelecké diela začal tvoriť v novom dizajne a novej technológii.

Slávnostnú atmosféru spríjemnila hrou na klavíri Bronislava Mlynaričová. Výstava potrvá do 5.10.2022. Tešíme sa na vašu návštevu. 

Viac na: https://ibardejov.sk/hra-s-hlinou-marian-chovanec/

Utorkový podvečer sa niesol v duchu slávnostného otvorenia výstavy talentovaného dua Mitríková & Demjanovič v Galérii Poľsko-slovenského domu. Na výstave, ktorá nesie názov "Sen v dreve ukrytý" prezentujú výber tvorby väčších formátov z posledných rokov, vytvorených pre nich typickou technikou pyrografie - vypaľovania do preglejky. 

Na obrazoch môžete vidieť surrealistické spojenie rôznych motívov, od folklóru cez ľudové povery a povesti až pod scifi. Najväčšou inšpiráciou v ich tvorbe sú staré československé filmy, knihy a časopisy. Môžeme spomenúť filmy od Juraja Jakubiska, Juraja Herza či kultový film Cesta do praveku od Karela Zemana. Výstava je obohatená aj o keramické polychrómované sošky.

Umelecký zážitok z vernisáže umocnil hudobný sprievod v podaní Kristiána Jančošeka.

Pozývame Vás na nádhernú výstavu netradičnej techniky, ktorú si môžete pozrieť v našich priestoroch každý pracovný deň a potrvá do 31.8.2022.

 Viac na: https://ibardejov.sk/duo-mitrikova-demjanovic/

© 2018 / Kultúrno - turistické centrum Bardejov / Poľsko - slovenský dom / TIK Bardejov / TIK BJ Kúpele / Pamätník Holokaustu / Osobné údaje

MG