Po dlhšej prestávke, spôsobenej koronavírusom sa Kultúrne a turistické centrum Bardejov opäť vrátilo k premietaniu Medzinárodného filmového festivalu zimných cestovateľských a športových filmov z dielne a objektívu Expedičnej kamery.

Priaznivci adrenalínu si tak mohli v rámci SNOW FILM FESTU vychutnať filmový večer s bohatou nádielkou dobrodružných dokumentov, ktorý sa konal dňa 20.1.2022 v priestoroch Poľsko-slovenského domu. Obľúbený festival Snow film fest sa aj tento rok niesol v znamení najlepších svetových zimných filmov, ktoré nám doslova zobrali dych a dodali nám poriadnu dávku adrenalínu. Celkovo sme počas večera predstavili 6 filmov. Ktoré? To vám bližšie priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Festival odštartoval film o prvom človeku, poľskom skialpinistovi Andrzejovi Bargielovi, ktorý dokázal zísť z vrcholu K2 na lyžiach - druhej najvyššej hory sveta, ktorá má na konte najviac neúspešných pokusov o zdolanie. Tento dychberúci výkon skialpinistu divákom zaručene učaroval. Ďalšia zastávka a túžba po slobode doviedla hlavného hrdinu – Viktora Beránka do Tatier. Napriek tomu, že svet v horách je častokrát na hrane komfortu, opisuje ho ako miesto na pol cesty do raja, kde skutočným domovom sa mu stala Chata pod Rysmi. Ďalší animovaný film sa niesol v úsmevnom duchu, ktorý na tvárach divákov vyčarila dvojica super záchranárov. Za iných okolností by mal zranený lyžiar šťastie, že sa dostal práve im do rúk, no práve dnes nešlo všetko tak, ako by malo. V ďalšom dokumente sme zistili, že niekedy je lepšie namiesto dlhého plánovania a rozmýšľania čo a ako, sa jednoducho zobrať a odísť. Aj keď svahy nad kaňonom rieky Middle Fork Salmon River nie sú bežná destinácia, kam mieria lyžiari, dobrodružstvo a adrenalín boli silnejšie než strach. Zamysleli ste sa niekedy, čo robí lyžiarske zážitky nezabudnuteľné? Práve miesto a kultúra boli dôležitým momentom pri ďalšom filme, ktorý vtiahol divákov do iránskych ulíc, na trhovisko, ale aj na svahy iránskych hôr. Posledným film dokumentoval partičku kamarátov, ktorí si vyrazili na skialp do Libanonu. 10 dní, ťažký batoh, pľuzgiere, nechcené ranné vstávanie, niekedy parádne zjazdy a inokedy nanič lyžovanie. To všetko a určite ešte oveľa viac prežije človek na skialpoch. Inšpirovali vás niektorý hlavní hrdinovia?

Snow film fest sa premieta vo viac ako 200 slovenských a českých mestách a teší sa veľkej obľube. Zvyčajne sa premieta od októbra do decembra, ale v momentálnej situácii sa termín predĺžil do februára. Čochvíľa je tu aj jarná časť Expedičnej kamery a vy sa už môžete tešiť na nové dokumenty, ktoré budeme premietať aj v priestoroch Poľsko-slovenského domu. Veríme, že situácia nám aj tento rok dovolí zorganizovať v poradí pre nás už 14. ročník Expedičnej kamery a potešiť tak fanúšikov cestopisných a adrenalínových filmov z Bardejova a okolia. O presnom dátume Vás budeme informovať.

20220120 DSC1136

 Prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a do nového roku 2022 veľa zdravia, štastia a spokojnosti. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s Vami!

Kolektív KTC BARDEJOV

POZDRAV 2022

Vážení spoluobčania,

Milí Bardejovčania,

v piatok 8. mája si celý  pokrokový svet, ktorý si ctí hodnoty boja proti fašizmu, úcty voči všetkým , ktorí zažili  hrôzy druhej svetovej vojny , obetovali svoje životy v boji proti zvráteným myšlienkam a skutkom  nemeckého nacizmu   - pripomenie 75. výročie -  Dňa  víťazstva nad  fašizmom.  Jednej z najvýznamnejších    udalostí    novodobých dejín ľudstva. Okolnosti  posledných týždňov nám však neumožňujú pripomenúť si tento  dejinný medzník  spôsobom, ktorý by bol adekvátny významu  a dôležitosti tohto výročia  tak, ako sme boli doteraz zvyknutí. Nikomu z nás, ktorí si ctíme hodnoty protifašistického odboja, mieru, solidarity a spolupatričnosti, všetkým, ktorým záleží na tom, aby pliaga fašizmu, ktorá neustále prežíva aj v novodobej podobe, navždy upadla do zabudnutia, nemôže ani pandémia korona vírusu zabrániť v tom, aby sme si  uctili   pamiatku padlých, všetkých, ktorí prispeli k víťazstvu nad fašizmom. Aj preto prosím prijmite výzvu, či skôr prosbu   samosprávy Mesta Bardejov a Oblastnej organizácie  Slovenského zväzu  protifašistických bojovníkov: skúsme si v piatok 8. mája podvečer zapáliť v oknách svojich obydlí (alebo na akomkoľvek inom mieste)  sviečku, ako prejav  úcty k pamiatke tých, ktorým nebolo súdené dožiť sa konca vojny, tých, ktorí na oltár slobody položili svoje životy. Ako prejav úcty, vďaky a pokory voči   miliónom  padlých, všetkým, ktorí obetovali svoje životy a zdravie, ktorým vojna zobrala najbližších, na duši im zanechala hlbokú jazvu, s ktorou museli žiť počas celého nasledujúceho života.   Pošlime spoločnosti  spoločnú výzvu za to, aby sa  tieto krutosti a zverstvá už nikdy nezopakovali. Vážme si  mier ako krehkú a vzácnu hodnotu, ktorú je ľahko stratiť, ale omnoho  ťažšie získať. Nedopusťme už nikdy nezmyslené vraždenie, pošliapavanie ľudskej dôstojnosti. Možno práve udalosti týchto dní nás inšpirujú vážiť si oveľa viac veci, ktoré sú za bežných okolností  pre nás až príliš samozrejmé.    

Budeme veľmi radi ak sa k tejto výzve  pridáte  a mimoriadne poctení, ak nám fotografie takýchto svetielok úcty zo svojich okien, príbytkov , či iných miest pošlete.

Úctivá vďaka Vám. 

Súčasná situácia nám neumožňuje stretávať sa s Vami na podujatiach, ktoré sme pre Vás pripravovali. Aj napriek tomu naďalej pracujeme v obmedzenom režime a sme pre Vás dostupní na tel. čísle 054/7880222, alebo sa s nami môžete skontaktovať prostredníctvom sociálnych sieti. V súlade so súčasnými platnými hygienickými nariadeniami ponúkame aj možnosť ubytovať sa v našom ubytovacom zariadení  tým, ktorí prichádzajú pracovne, alebo kvôli návšteve lekára.

V prípade akýchkoľvek otázok, nás neváhajte kontaktovať. Radi Vám pomôžeme. 

Kultúrne a turistické centrum Bardejov a Spoločnosť Bélu Kélera (SBP) pripravila pre Bardejovčanov dňa 17.2.2020 zaujímavé podujatie s názvom Spoznaj svojho rodáka.


Počas večera sa prítomným predstavili Peter Bubák, výkonný riaditeľ SBP a a Irena Medňanská riaditeľka SBP, ktorí priblížili život a dielo tohto významného bardejovského rodáka. Hudobnú tvorbu Bélu Kélera predstavilo prítomným Československé komorné duo v podaní huslistu Pavla Burdycha a klaviristky Zuzany Berešovej. V ich podaní zaznela aj slávna Kélerova Spomienka na Bardejov.

Tri skladby slávneho bardejovského rodáka odzneli aj v podaní speváčky Lucie Laškody. Hudobným večerom prítomných sprevádzala moderátorka Katarína Hricová.

V rámci podujatia Spoznaj svojho rodáka organizovaného s podporou Fondu na podporu umenia, prebehla dopoludnia v Kultúrno-turistickom centre aj séria workshopov, organizovaná pre žiakov ZŠ a SŠ. 200.výročie nášho slávneho rodáka si budeme pripomínať po celý rok nielen v Bardejove ale aj v iných mestách a krajinách. Najbližšie sa uskutoční koncom februára v Ríme podujatie propagujúce Bardejov a súčasne aj Bélu Kélera. Samozrejme o ňom budeme informovať na našich stránkach.

20200217- DSC7650

 

 

Poľsko - slovenský dom

Poľsko - slovenský dom

TIK Bardejov

TIK

Pamätník holokaustu

Pamätník holokaustu

© 2018 / Kultúrno - turistické centrum Bardejov / Poľsko - slovenský dom / TIK Bardejov / TIK BJ Kúpele / Pamätník Holokaustu / Osobné údaje

MG