Prvú tohtoročnú výstavu, ktorá nesie názov Nástenné maľby, predstavil v Galérii Poľsko-slovenského domu fotograf a cestovateľ Stanislaw Materniak z Krosna.

Slávnostná vernisáž, ktorá sa konala v utorok 10. januára sa niesla v príjemnej atmosfére plnej osobných stretnutí a udržiavaní cezhraničných priateľských vzťahov. Autor výstavy Stanislaw Materniak, predstavuje sériu cestovateľských fotografii nástenných malieb z Južnej Ameriky, konkrétne z Brazílie a Peru.

O príjemný kultúrny program sa svojim spevom postarala žiačka ZUŠ M.Vileca Natália Miková s doprovodom p. učiteľa Františka Palšu. Hudobný talent predviedol aj poľský priateľ Waclaw Turek.

Tešíme sa na stretnutie s vami. Výstava potrvá do 27.1.2023.

Viac info na: https://ibardejov.sk/vernisaz-prvej-novorocnej-vystavy-nastenne-malby/

20230110 DSC4171

Kolektív pracovníkov Kultúrneho a turistického centra Bardejov Vám želá krásne v zdraví prežité vianočné sviatky a len to najlepšie v novom roku 2023!
Tešíme sa na stretnutia s vami v rámci našich podujatí a návštev najkrajšieho mesta na Slovensku počas celého roka!

POZDRAV 20223

Vonkajšie chladné počasie umocňovalo celkovú atmosféru filmového večera, o ktorý sa postaral Medzinárodný filmový festival zimných, cestovateľských a športových filmov.

Nadšenci zimných športov, adrenalínu a cestovania si tak prišli na svoje počas premietania filmov v rámci SNOW FILM FESTU, ktorý sa konal dňa 16.11.2022 v priestoroch Poľsko-slovenského domu. Spolu s hlavnými hrdinami zažili zimné dobrodružstvá v Kanade, Rakúsku, Nepále, Antarktíde, Kirgizsku, Švédsku i na Islande. Počas celovečerného pásma sme predstavili 8 špičkových filmov, ktoré nám v istých momentoch vzali dych.

Pre Kultúrne a turistické centrum Bardejov je tento ročník v poradí už 15., od kedy vo svojich priestoroch premieta Medzinárodné filmové festivaly nie len v zimnej, ale aj jarnej časti. Ďakujeme za účasť a pozitívne vyjadrenia všetkým zúčastneným. Už teraz sa tešíme na ďalšie premietanie, o ktorom budeme včas informovať.

Viac info: https://ibardejov.sk/medzinarodny-filmovy-festival-snow-film-fest/

20221116 20221116 173450

V závere uplynulého týždňa boli 16.decembra v Galérii Poľsko-slovenského domu slávnostne uvedené do života dve básnické zbierky bardejovského autora Jána Nagajdu – ANJEL BEZ KRÍDEL a LOĎ BLÁZNOV. Zbierky sú v poradí desiatym a jedenástym autorovým dielom, ktoré opäť potvrdzujú, že aj dnes patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej poézie. Patrí medzi autorov, ktorí mali možnosť učiť sa od významného národného básnického umelca Vojtecha Mihálika.

V rámci prezentácie zazneli mnohé verše z jeho aktuálnych básnických zbierok a program príjemne dopĺňali zhudobnené texty Jána Nagajdu v podaní Jozefa Pasternáka. Prítomní sa okrem iného dozvedeli aj iné zaujímavosti z jeho umeleckého života. Krstnými otcami najnovších básnických zbierok boli výtvarníci a ilustrátori zbierok – Mikuláš Lovacký a Pavol Tarasovič.

Autorovi prajeme hlavne veľa zdravia a úspechov v ďalšej tvorbe.

Viac info: https://ibardejov.sk/slavnostne-uvedenie-do-zivota/

20221216 DSC4142

Jednou zo základných a najdôležitejších životných hodnôt človeka je predovšetkým zdravie, ktoré ovplyvňuje nie len kvalitu, ale aj spôsob života. Len zriedka si zdravý človek dokáže predstaviť život hendikepovaného človeka a nie to ešte sa ním stať, doslova, z minúty na minútu. Presne takýto životný údel zažil na vlastnej koži aj Daniel Kukľa – úspešný paralympionik, ktorého život sa v jeho 18-tich rokoch zmenil o 180 stupňov. Po ťažkej dopravnej nehode v roku 1981 ochrnul a ostal pripútaný na invalidný vozík. Dnes má 58 rokov a stále aj keď, už nie tak intenzívne, žije športom.

V pandemickom období oslávil športové jubileum – 30 rokov a aj keď s odstupom času, ale predsa, sa podarilo zorganizovať pri tejto príležitosti obdivuhodnú prezentáciu jeho ocenení a úspechov počas 30 ročnej športovej kariéry. V utorok 15.11.2022 ste v popoludňajších hodinách mohli spolu s nami zažiť vo výstavných priestoroch Poľsko-slovenského domu skutočnú športovú náladu. Príjemnú úvodnú atmosféru navodil Roman Lukáč, žiak ZUŠ M.Vileca, svojou hrou na klavíri. Po slávnostnom úvodnom slove Ing. Marcela Tribusa sa rozvinul príjemný rozhovor s úspešným športovcom Danielom Kukľom o jeho začiatkoch, kariére, úspechoch, ale aj o tom, čo všetko tomu predchádzalo.

Môžeme zhodnotiť, že za celkové obdobie športovej kariéry dosiahol nespočetné množstvo popredných umiestnení doma, ale aj v zahraničí a keďže ročne absolvuje niekoľko európskych pohárov, svetových pretekov, maratónov a rôzne iné exhibície, niet sa ani čomu čudovať. Na záver mu už len prajeme veľa ďalších úspechov v živote a športovej oblasti.

Viac info: https://ibardejov.sk/daniel-kukla-uspesny-paralympionik/

20221115 130859

© 2018 / Kultúrno - turistické centrum Bardejov / Poľsko - slovenský dom / TIK Bardejov / TIK BJ Kúpele / Pamätník Holokaustu / Osobné údaje

MG