Ak sa podelíš o svoj chlieb, bude chutiť lepšie. Ak sa podelíš o svoje šťastie, bude o to väčšie.

Aj táto myšlienka bola základom podujatia Chlieb náš každodenný, organizovaného Okresnou organizáciou Únie žien Slovenska v Bardejove. Ženy zo základných organizácií Únie žien Slovenska z Beloveže, Gaboltova, Kochanoviec, Nižného Tvarožca, Osikova, Stulian, Bardejova, integračného centra KOR-GYM v Hertníku a základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska z Beloveže napiekli a ponúkli chlebíkom i ďalšími dobrotami, pripravenými podľa vlastných tradícií a receptúr.

Súčasťou podujatia, ktoré sa uskutočnilo minulý piatok v Seniorcentre, bol aj kultúrny program Detského folklórneho súboru Prvosienka pri ZŠ na Komenského ulici a hudobnej skupiny Sami sebe. Srdečná vďaka všetkým, ktorí prispeli k skvelej a pohostinnej atmosfére.

Viac info: https://ibardejov.sk/chlieb-nas-kazdodenny-2/

20220923 DSC3738

V stredu 7. septembra 2022 sa v priestoroch Galérie Poľsko-slovenského domu v Bardejove uskutočnila slávnostná vernisáž výstavy bardejovského umelca Mariána Chovanca. Autor sa vo svojej tvorbe venuje výrobe úžitkovej i dekoratívnej keramiky, ale aj figurálnej plastike a maľbe.

Výstava "HRA S HLINOU" prezentuje jedinečné keramické diela, ktoré tvorí vo svojej keramickej dielni od roku 1993. Aj napriek malým prestávkam sa k hline vrátil a svoje umelecké diela začal tvoriť v novom dizajne a novej technológii.

Slávnostnú atmosféru spríjemnila hrou na klavíri Bronislava Mlynaričová. Výstava potrvá do 5.10.2022. Tešíme sa na vašu návštevu. 

Viac na: https://ibardejov.sk/hra-s-hlinou-marian-chovanec/

Prázdniny sú už v plnom prúde a tak, ako pominulé roky, aj tento rok vyrazili dráčik s dračicou a ich tímom z Kultúrno- turistického centra v Bardejove za vami na sídliská. V rámci podujatia Leto na sídlisku dňa 6.7. 2022 navštívili sídlisko Vinbarg a dňa 7.7.2022 zasa sídlisko Družba.

20220707 101902

Počasie nám prialo, keďže nebolo príliš horúco a fúkal príjemný vánok, deťom a ich rodičom nebolo horúco a zostávali súťažiť od začiatku až do konca. Hneď na začiatku podujatia sa pustili s deťmi do súťaží, hier a letných aktivít, ktoré si pre našich najmenších pripravil dráčik s dračicou a ich tímom. Za zvuku detských pesničiek bolo vidno šťastné tancujúce deti, ktoré podporil dráčik svojimi tanečnými pohybmi a kreáciami. Deti mali možnosť zmerať si svoju silu s dráčikom prostredníctvom lana, ktoré si preťahovali a takto ukázali čo v nich je. Deti veselo súťažili v skokoch vo vreci, pretekali sa s fúrikmi, s ktorými robili slalom okolo kužeľov, trénovali chôdzu na chodúľoch, triafali na terč alebo si mohli vybrať z iných zaujímavých aktivít. Popri plnení aktivít dráčik zobral loptu a zahral si s deťmi futbal. Smiech a dobrá nálada sprevádzala všetkých zúčastnených počas celého podujatia. Na oboch sídliskách mali dráčik s dračicou pre deti pripravené sladkosti, ktorým sa deti veľmi potešili a s nadšením ich ochutnávali.

Taktiež bola možnosť splniť si indície k veľkej bardejovskej hre Bardejovskí lovci perál, ktorú už 9. rok organizuje Kultúrno- turistické centrum pod záštitou primátora mesta Bardejov- MUDr. Borisa Hanuščaka. Vítaní boli samozrejme aj noví lovci, ktorí mali možnosť sa na sídlisku zaregistrovať a splniť si ich prvé indície. Registrácia lovcov perál je stále aktuálna, stačí prísť do Poľsko- slovenského domu na Radničnom námestí 24, zaregistrovať sa a začať hrať. Viac o tejto hre nájdete na lovciperal.sk alebo na facebookovej stránke Bardejovskí lovci perál. Každý, kto prišiel si mohol vychutnať príjemne strávený čas v kruhu blízkych a športovo využiť dopoludnie s dráčikmi. Dráčik s dračicou prídu v auguste aj na sídlisko Obrancov mieru a na dopravné ihrisko. Neváhajte a príďte si zasúťažiť spolu s nami. Už teraz sa na Vás tešíme.

Viac na: https://ibardejov.sk/leto-na-sidlisku-vinbarg-a-druzba/

Utorkový podvečer sa niesol v duchu slávnostného otvorenia výstavy talentovaného dua Mitríková & Demjanovič v Galérii Poľsko-slovenského domu. Na výstave, ktorá nesie názov "Sen v dreve ukrytý" prezentujú výber tvorby väčších formátov z posledných rokov, vytvorených pre nich typickou technikou pyrografie - vypaľovania do preglejky. 

Na obrazoch môžete vidieť surrealistické spojenie rôznych motívov, od folklóru cez ľudové povery a povesti až pod scifi. Najväčšou inšpiráciou v ich tvorbe sú staré československé filmy, knihy a časopisy. Môžeme spomenúť filmy od Juraja Jakubiska, Juraja Herza či kultový film Cesta do praveku od Karela Zemana. Výstava je obohatená aj o keramické polychrómované sošky.

Umelecký zážitok z vernisáže umocnil hudobný sprievod v podaní Kristiána Jančošeka.

Pozývame Vás na nádhernú výstavu netradičnej techniky, ktorú si môžete pozrieť v našich priestoroch každý pracovný deň a potrvá do 31.8.2022.

 Viac na: https://ibardejov.sk/duo-mitrikova-demjanovic/

Zaujímavú výstavu s témou figurálnej tvorby, ktorá je výsledkom dlhoročnej práce bardejovskej autorky Ingrid Forišovej, sme otvorili slávnostnou vernisážou vo štvrtok 7.7.2022 v Galérii Poľsko-slovenského domu.

Autorka sa umeleckej tvorbe venovala už popri štúdiu na základnej škole a postupným umeleckým vývojom sa pre ňu dominantným námetom tvorby stala figurálna téma a predovšetkým krása ženy a ženské telo. Vo svojej tvorbe ju najviac inšpirovala éra impresionizmu a prvky klasického umenia, pričom najčastejšie využíva techniku olejomaľby.

Okrem maľby sa jej veľkou záľubou stalo zberateľstvo starých vecí a starožitností, ktoré následne renovuje do novej podoby a dáva im tak druhý život. Aj keď sú to prevažne len drobnosti, no pre ňu sa stávajú vzácnosťou s osobitou hodnotou.

Autorka nám prezradila aj to čo ju motivovalo k názvu výstavy: „Časom som v sebe objavila vnútornú silu, ako aj vnútornú silu mnohých iných žien prechádzajúcich životnými skúškami, práve preto – Žena tisícich tvárí.“

Priebeh vernisáže hudobným vystúpeným obohatila hrou na gitare dcéra autorky – Lillie Forišová. Pri pohľade na autorkine diela mnohí návštevníci nešetrili chválou a slovami obdivu. Výstava potrvá do 29.7.2022.

Viac info: https://ibardejov.sk/zena-tisicich-tvari/

20220707 DSC2652

20220707 DSC2614

© 2018 / Kultúrno - turistické centrum Bardejov / Poľsko - slovenský dom / TIK Bardejov / TIK BJ Kúpele / Pamätník Holokaustu / Osobné údaje

MG